  • PIC16LF1512T-I/SS
PIC16LF1512T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1512T-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF1512T-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1512T-I/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1512 28 Pin 20MHz 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 6850
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1512T-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1512
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.1mA