  • PIC16HV610-I/ML
PIC16HV610-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16HV610-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16HV610-I/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16HV610-I/ML
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16HV610 16 Pin 20MHz 5V 16-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16HV610-I/ML Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 16-VQFN Exposed Pad package. This is mounted using the Surface Mount method. It is available in the Tube package. PIC core processor is present on the device. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. The device has 11 I/Os. A comparable component can be found by using the base part number PIC16HV610. At QUAD, its terminals are located. As far as terminations are concerned, there are 16 terminations present. PIC? 16F is the series number of this electrical component. The supply voltage of 5V allows for high efficiency. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. There are 16 pins used in the construction of this device. The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount. 16 pins are on it in total. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. The devices have a memory size of 1.8kB that can be used to store programs and data. It is important to note that the maximum supply current is 3.4mA. At a frequency of 20MHz, it exhibits excellent efficiency. There are currently 2 timers/counters set up on the system. It is one of the members of the CPU family PIC. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 4.5V. Using an oscillator type of Internal, it works.
PIC16HV610-I/ML Features
16-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16HV610-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16HV610-I/ML Microcontroller applications.
  • Smart instruments
  • Calculator
  • Television
  • Heater/Fan
  • Printers
  • Instrument control
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Refrigerators
  • Petrochemical
Step5Bar-code shipping tag
PIC16HV610-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16HV610
  • Pin Count
    16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    RS-232, USB
  • Memory Size
    1.8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Supply Current-Max
    3.4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • CPU Family
    PIC
  • Height
    950μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 16F