  • PIC16F913-E/SP
PIC16F913-E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F913-E/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F913-E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F913-E/SP
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F913 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16F913-E/SP Overview
There is an option to purchase it in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package, which saves space. This is mounted using the Through Hole method. It comes in the package?of a Tube. With a processor of PIC cores, the device is powered. Work should be performed at a temperature of -40°C~125°C TA. The type of memory in which this program is stored is FLASH. There are 24 I/Os on the board. Based on the PIC16F913 base part number, it can be compared with other components. A DUAL position is assigned to its terminals. It consists of 28 terminationals. PIC? 16F is the series number of this electrical component. The supply voltage of 5V allows for high efficiency. This gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/Peripheral IC. A total of 28 pins are used in its construction. The mounting of this device is carried out following the method of Through Hole. There are a total of 28 pins on it. This component is a part of Microcontrollers. Memory size for the devices is 7kB, which can be used to store programs and data. It performs extremely well at a frequency of 20MHz. While deploying 5V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability. 3 timers/counters are in use. It is part of the PIC CPU family. The property of ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ is also possessed by it. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
PIC16F913-E/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16F913-E/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F913-E/SP Microcontroller applications.
  • Mice
  • Switches
  • Instrument control
  • Electromechanical control
  • Fire detection & safety devices
  • Washing machines
  • Removable disks
  • Coffee machines
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F913-E/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F913
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.06mm