  • PIC16F870-E/SS
PIC16F870-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F870-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F870-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F870-E/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F870 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F870-E/SS Overview
There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available to save space. A Surface Mount mounting method is used. It is available in the Tube package. There is a PIC as core processor in this device. When working, the temperature should be kept at -40°C~125°C TA. There is FLASH program memory in it. A total of 22 I/Os are available on this device. A component with the same part number as PIC16F870 can be compared to other similar components. At DUAL, it has its terminals. As far as terminations are concerned, there are 28 terminations present. The electrical component is part of the series PIC? 16F. The 5V supply voltage enables high efficiency. This gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/Peripheral IC. A total of 28 pins are required to construct this device. It is mounted based on the method of Surface Mount. In total, it has 28 pins. It belongs to the subcategory Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 3.5kB. A maximum supply current of 15mA is set. A 5V power source powers it. This device works well at 20MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 5V in their designs. 3 timer/counters are present. Using a External oscillator type, it works well.
PIC16F870-E/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F870-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F870-E/SS Microcontroller applications.
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Traditional industrial transformation
  • Aerospace navigation systems
  • PDAs, game consoles
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Removable disks
  • Automatic staplers
  • Current meter
  • Measuring revolving objects
  • Gas monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F870-E/SS
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F870
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    UART/USART
  • Supply Current-Max
    15mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    64 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    128
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of External Interrupts
    10
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm