  • PIC16F767-I/SS
PIC16F767-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F767-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F767-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F767-I/SS
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F767 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F767-I/SS Overview
There is an option to purchase it in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package, which saves space. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. There is a Tube package available for it. It is equipped with a PIC core processor. The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working. There is FLASH program memory in it. It has a number of 25I/Os. To find comparable components, use the PIC16F767 base part number. DUAL is the position of its terminals on the board. 28 terminations are present in it. There are a number of electrical components in the PIC? 16F series, including this one. The 5V supply voltage enables high efficiency. MICROCONTROLLER, RISC is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. For its construction, 28 pins are used. According to Surface Mount, it is mounted. There are 28 pins on it. Subcategory Microcontrollers includes this component. In the device, there is a memory capacity of 14kB which may be used to store programs and data. 4.2mA is the maximum supply current. It performs extremely well at a frequency of 20MHz. 5V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers. It belongs to the PIC CPU family. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
PIC16F767-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F767-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F767-I/SS Microcontroller applications.
  • Microwave ovens
  • Toys
  • Ipod
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Missile control
  • Blood pressure monitors
  • Torpedo guidance
  • Instrument control
  • Binding machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F767-I/SS
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    4.2mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of PWM Channels
    3
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F767
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V