  • PIC16F72-E/SP
PIC16F72-E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F72-E/SP
HK JDW NO:
536-PIC16F72-E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F72-E/SP
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F72 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16F72-E/SP Overview
For space savings, it is available in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. Mounted using Through Hole. It is available in the Tube package. The device has a PIC core processor. It is important to keep the temperature at -40°C~125°C TA while working. The type of memory in which this program is stored is FLASH. The device has 22 I/Os. Based on its base part number of PIC16F72, other similarly-sized components can be found. The position of the device is DUAL at terminal. It consists of 28 terminationals. The PIC? 16F series contains this electrical component. The 5V supply voltage enables high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER. The structure is composed of 28 pins. The mounting of this device is carried out following the method of Through Hole. A total of 28 pins are attached to it. Memory size for the devices is 3.5kB, which can be used to store programs and data. At a frequency of 20MHz, it can achieve excellent efficiency. The number of timers and counters is 3. OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY WITH A/D OFF also belongs to it. A supply voltage (Vsup) above 4V is necessary for normal operation. An oscillator of type External is used.
PIC16F72-E/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
PIC16F72-E/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F72-E/SP Microcontroller applications.
  • Answering machines
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Robotic prosthetic limbs
  • Light sensing & controlling devices
  • Multi-meter
  • Current meter
  • PDAs, game consoles
  • Refrigerators
  • Computer/laptop
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F72-E/SP
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY WITH A/D OFF
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F72
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x8b
    3
  • ROM (words)
    2048
  • Number of ADC Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm