  • PIC16F59-E/P
PIC16F59-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F59-E/P
HK JDW NO:
536-PIC16F59-E/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC16F59-E/P
Description:
3KB 2K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F59 40 Pin 20MHz 3V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16F59-E/P Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 40-DIP (0.600, 15.24mm) package. Mounted using Through Hole. Package Tube contains it. A PIC core processor powers the device. The temperature should be kept at -40°C~125°C TA while working. The type of memory it uses is FLASH. 32 I/Os are present on the device. To find equivalent components, use its PIC16F59 base part number. At DUAL, it has its terminals. 40 terminations are present in it. PIC? 16F is the series number of this electrical component. High efficiency is possible due to the 3V supply voltage. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. It is constructed with 40 pins. As a result, it is mounted in accordance with Through Hole. Total number of pins is 40. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. Using the devices' 3kB memory size, you can store programs and data. It is important to note that the maximum supply current is 7mA. A 2/5.5V source is used for powering it. This device works well at 20MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. The number of timers and counters is 1. It is one of the members of the CPU family PIC. A supply voltage (Vsup) above 2V is necessary for normal operation. Using oscillator type External makes it work.
PIC16F59-E/P Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16F59-E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F59-E/P Microcontroller applications.
  • Volt meter
  • Smoke alarms
  • Heart rate monitors
  • Oscilloscopes
  • Christmas lights
  • Radio
  • Accu-check
  • Instrument control
  • Xbox
  • Ipad
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F59-E/P
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® 16F
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F59
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    134 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Supply Current-Max
    7mA
    1
  • ROM (words)
    2048
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Length
    52.26mm