  • PIC16F57-E/SS
PIC16F57-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F57-E/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F57-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F57-E/SS
Description:
3KB 2K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F57 28 Pin 20MHz 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 8866
Purchasing and Inquiry
PIC16F57-E/SS Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Mounted using Surface Mount. It comes in the package?of a Tube. There is a PIC as core processor in this device. Work should be performed at a temperature of -40°C~125°C TA. The type of memory in which this program is stored is FLASH. A total of 20 I/Os are present. Other components that are comparable to it have the base part number PIC16F57. DUAL is the location of its terminals. It has 28 terminationals. Part of the PIC? 16F series, this electrical component is used in a variety of applications. Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. The structure is constructed from 28 pins. The method of Surface Mount is used to mount it. It has a total of 28 pins on it. This component is a part of Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 3kB that can be used to store programs and data. It should be noted that 7mA represents the maximum supply current. A 2/5.5V source is used for powering it. At a frequency of 20MHz, it can achieve excellent efficiency. A total of 1 timers/counters have been set up. This part is an integral part of the PIC CPU family. It has the property of OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ as well. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) that is higher than 2V. Using an oscillator type of External, it works.
PIC16F57-E/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F57-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F57-E/SS Microcontroller applications.
  • Light sensing & controlling devices
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Robots
  • Fax machines
  • Paper shredders
  • Current meter
  • Toys
  • Graphic terminals
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Kindle
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F57-E/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F57
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Memory Size
    3kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    72 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3KB 2K x 12
  • Supply Current-Max
    7mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2mm