  • PIC16F18325-I/JQ
PIC16F18325-I/JQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F18325-I/JQ
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F18325-I/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F18325-I/JQ
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F18325 32MHz 16-UQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 26137
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F18325-I/JQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-UQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16F18325
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.9mA