  • PIC16F1827-I/ML
PIC16F1827-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1827-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F1827-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F1827-I/ML
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? mTouch? 16F Series PIC16F1827 28 Pin 32MHz 3V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16F1827-I/ML Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 28-VQFN Exposed Pad package. Surface Mount is the way to mount it. There is a Tube package available for it. It is equipped with a PIC core processor. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. It has a type of program memory of FLASH. 16 I/Os are present on the device. It has a base part number of PIC16F1827 that can be used to find other components that are comparable. A QUAD position is assigned to its terminals. There are a total of 28 terminations in it. There are a number of electrical components in the PIC? XLP? mTouch? 16F series, including this one. As a result of the 3V supply voltage, high efficiency is possible. MICROCONTROLLER, RISC is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. A total of 28 pins are used in its construction. 28 pins are on it in total. In Microcontrollers, this component is included. In the device, there is a memory capacity of 7kB which may be used to store programs and data. When working at a frequency of 32MHz it is able to achieve excellent efficiency. A total of 5 timers/counters have been set up. This part is an integral part of the PIC CPU family. There are 15 programmable input/output ports on the chip. Using an oscillator type of Internal, it works.
PIC16F1827-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1827-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1827-I/ML Microcontroller applications.
  • 3D printers
  • Tape drives
  • Oil and gas
  • Leakage current tester
  • Wastewater treatment
  • Virtual reality VR robots
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Hand-held metering systems
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1827-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1827
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • Nominal Supply Current
    4mA
  • RAM Size
    384 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of Programmable I/O
    15
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    4
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm