  • PIC16F1575-E/P
PIC16F1575-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1575-E/P
HK JDW NO:
536-PIC16F1575-E/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F1575-E/P
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F1575 14 Pin 32MHz 3V 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 45
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1575-E/P
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1575
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    LIN, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    LINbus, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Number of UART Channels
    1
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    4
  • Height
    3.302mm
  • Length
    19.05mm
  • Width
    6.35mm