  • PIC16F1519-E/P
PIC16F1519-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1519-E/P
HK JDW NO:
536-PIC16F1519-E/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC16F1519-E/P
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F1519 40 Pin 20MHz 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16F1519-E/P Overview
As a result, it is available in the 40-DIP (0.600, 15.24mm) package. Through Hole is the way to mount it. In the package Tube, it is included. There is a PIC as core processor in this device. Work should be done at -40°C~125°C TA. FLASH has been assigned to it as a program memory. The device has 36 I/Os. In order to find similar components, it has a base part number of PIC16F1519. A DUAL position is assigned to its terminals. It has 40 terminationals. Part of the PIC? XLP? 16F series, this electrical component is used in a variety of applications. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. A total of 40 pins are used in its construction. It has a total of 40 pins on it. It belongs to the subcategory Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 28kB that can be used to store programs and data. It is powered by a 2.5/5V?source. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 20MHz. A total of 3 timers/counters have been set up. This part is part of the PIC family of CPUs. In order to maintain normal operation, Vsup must be above 2.5V. It works with an oscillator type Internal.
PIC16F1519-E/P Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16F1519-E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1519-E/P Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • Walkie talkies
  • Calculator
  • Speed meter
  • Heart rate monitors
  • Washing machines
  • Smart instruments
  • Electromechanical control
  • Kindle
  • Mobile computers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1519-E/P
    Select All
  • Radiation Hardening
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1519
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    28kB
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Data Converter
    A/D 28x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    51.7525mm