  • PIC16F1508-E/SS
PIC16F1508-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1508-E/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F1508-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F1508-E/SS
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F1508 20 Pin 20MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F1508-E/SS Overview
For space savings, it is available in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. The way of Surface Mount is used to mount it. There is a Tube package available for it. A core processor of PIC is present in the device. It is important to keep the temperature at -40°C~125°C TA while working. FLASH is the type of program memory used by it. There are 17 I/Os on the board. Based on the PIC16F1508 base part number, it can be compared with other components. The terminals of this device are located at DUAL. It consists of 20 terminationals. PIC? XLP? 16F is the series number of this electrical component. It is possible to achieve high efficiency with a 5V supply voltage. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. It is constructed using 20 pins. There are 20 pins on it. In Microcontrollers, this component is included. Memory size for the devices is 7kB, which can be used to store programs and data. Power is provided by a source of 2.5/5V. Working at a frequency of 20MHz results in excellent efficiency. There are 3 timers/counters. This part is part of the PIC family of CPUs. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 2.5V. Using an oscillator type Internal, it operates.
PIC16F1508-E/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1508-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1508-E/SS Microcontroller applications.
  • Tape drives
  • Air fryers
  • Measuring revolving objects
  • Oil and gas
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Fire alarms
  • Light sensing & controlling devices
  • Ipod
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Petrochemical
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1508-E/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b; D/A 1x5b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    4
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    5.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1508
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    17
  • Nominal Supply Current
    850μA
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V