  • PIC16CE625-30/P
PIC16CE625-30/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16CE625-30/P
HK JDW NO:
536-PIC16CE625-30/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16CE625-30/P
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16CE625 18 Pin 30MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 10633
Step5Bar-code shipping tag
PIC16CE625-30/P
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
    PIC® 16C
  • Published
    1999
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    30MHz
  • Base Part Number
    PIC16CE625
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    3.5kB
    13
  • Speed
    20 MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Supply Current-Max
    7mA
  • Access Time
    30 μs
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    PIC
  • ROM Programmability
    UVPROM
  • Length
    22.86mm