  • PIC16C74A-10I/L
PIC16C74A-10I/L
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C74A-10I/L
HK JDW NO:
536-PIC16C74A-10I/L
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
PIC16C74A-10I/L
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C74A 44 Pin 10MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
PIC16C74A-10I/L Overview
For space savings, it is available in the 44-LCC (J-Lead) package. Mounted using Surface Mount. There is a Tube package available for it. The device runs in PIC core processor. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. There is OTP program memory in it. There are 33 I/Os on it, which makes it a very simple device. To find comparable components, use the PIC16C74A base part number. The terminals of this device are set to QUAD. 44 terminationals are present. The PIC? 16C series includes this electrical component. As a result of the 5V supply voltage, high efficiency is possible. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. A total of 44 pins are required to construct this device. In total, it has 44 pins. It belongs to the subcategory Microcontrollers. Using the devices' 7kB memory size, you can store programs and data. A 5V power source powers it. This device works well at 10MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. The supply voltage of 5V's adaptability can be fully utilised by designers. 3 timer/counters are present. It is one of the members of the CPU family PIC. There is an oscillator type External used in this circuit.
PIC16C74A-10I/L Features
44-LCC (J-Lead) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C74A-10I/L Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C74A-10I/L Microcontroller applications.
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Measuring revolving objects
  • Ipod
  • Digital set-top boxes
  • Wastewater treatment
  • Missile control
  • Petrochemical
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Calculator
  • Hand-held metering systems
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C74A-10I/L
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C74A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x8b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    10 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    16.5862mm