  • PIC16C715-20E/SO
PIC16C715-20E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C715-20E/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C715-20E/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16C715-20E/SO
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C715 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 2533
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C715-20E/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C715
  • Pin Count
    18
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Serial
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    128 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Supply Current-Max
    30mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 4x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Density
    16 kb
  • ROM (words)
    2048
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.642mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA