  • PIC16C621A-20I/SS
PIC16C621A-20I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C621A-20I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16C621A-20I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16C621A-20I/SS
Description:
1.75KB 1K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C621A 20 Pin 20MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16C621A-20I/SS Overview
To save space, it is included in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. This is mounted using the Surface Mount method. It comes in a Tube package. With a processor of PIC cores, the device is powered. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. Its type of program memory is OTP. There are 13 I/Os on it. Based on the PIC16C621A base part number, it can be compared with other components. DUAL is the location of its terminals. 20 terminationals are present. It is a member of the PIC? 16C series of electrical components. High efficiency is possible due to the 5V supply voltage. Memory type EPROM is used for data storage. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. For its construction, 20 pins are used. It is mounted based on the method of Surface Mount. There are 20 pins on it. Microcontrollers contains this component. Using the devices' 1.8kB memory size, you can store programs and data. The maximum supply current is set at 7mA. A 3.3/5V source of power is being used to run it. Using a frequency of 20MHz, it is very efficient. There are currently 1 timers/counters set up on the system. This part is part of the PIC family of CPUs. A supply voltage (Vsup) above 4.5V is necessary for normal operation. An oscillator type External is required for it to work.
PIC16C621A-20I/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C621A-20I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C621A-20I/SS Microcontroller applications.
  • Oscilloscopes
  • Food and beverage
  • Set-top boxes
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Tape drives
  • Fire alarms
  • Washing machines
  • Paper shredders
  • Oil and gas
  • Keyboards
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C621A-20I/SS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Number of Terminations
    20
  • Max Power Dissipation
    1W
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C621A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    1.8kB
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    96 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Supply Current-Max
    7mA
  • Access Time
    20 μs
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    7.2mm