  • PIC16C57CT-20I/SS
PIC16C57CT-20I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C57CT-20I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16C57CT-20I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16C57CT-20I/SS
Description:
3KB 2K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C57C 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 14582
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C57CT-20I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 16C
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C57C
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/6.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    2kB
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    72 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V