  • PIC16C57-10E/SS
PIC16C57-10E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C57-10E/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C57-10E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16C57-10E/SS
Description:
3KB 2K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C57 10MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 7241
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C57-10E/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    PIC16C57
  • Pin Count
    28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    RS-232
  • Memory Size
    2kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    40 MHz
  • RAM Size
    72 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3KB 2K x 12
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    10 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • RAM (words)
    72
  • On Chip Data RAM Width
  • Length
    10.2mm