  • PIC16C54AT-20/SO
PIC16C54AT-20/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C54AT-20/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C54AT-20/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16C54AT-20/SO
Description:
768B 512 x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C54A 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 2032
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C54AT-20/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 16C
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C54A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Memory Size
    512B
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    25 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    768B 512 x 12
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    512
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.64mm