  • PIC12LF1840T48A-I/ST
PIC12LF1840T48A-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
PIC12LF1840T48A-I/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC12LF1840T48A-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
RF TX IC FSK 418/433MHZ 14TSSOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PIC12LF1840T48A-I/ST
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    418 433 868MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC12LF1840T48A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, USART
  • Memory Size
    4kB Flash 256B EEPROM 256B SRAM
  • Number of I/O
    6
  • RAM Size
    256B
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    I2C, PWM
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Data Interface
    PCB, Surface Mount
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    PIC
  • On Chip Program ROM Width
  • CPU Family
  • Number of Programmable I/O
    6
  • Power - Output
    10dBm
  • Data Rate (Max)
    100kbps
  • Current - Transmitting
    16.5mA
  • Modulation or Protocol
    FSK, OOK
  • Antenna Connector
    PCB, Surface Mount
  • Height Seated (Max)
    1.2mm