  • PIC12LF1501-E/SN
PIC12LF1501-E/SN
advertisement
Manufacturer No:
PIC12LF1501-E/SN
HK JDW NO:
536-PIC12LF1501-E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC12LF1501-E/SN
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 12F Series PIC12LF1501 8 Pin 20MHz 3V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC12LF1501-E/SN Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The way of Surface Mount is used to mount it. Tube is the package that contains it. Devices with PIC core processors are available. It is important to keep the temperature at -40°C~125°C TA while working. The type of memory in which this program is stored is FLASH. A total of 5 I/Os are present. A comparable component can be found by using the base part number PIC12LF1501. The terminals of this device are set to DUAL. There are a total of 8 terminations in it. The electrical component is part of the series PIC? 12F. Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. A number of 8 pins are used to construct it. It has a total of 8 pins on it. It is one of the components included in Microcontrollers. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 1.8kB. The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz. A total of 3 timers/counters have been set up. It is part of the PIC CPU family. Using an oscillator type of Internal, it works.
PIC12LF1501-E/SN Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC12LF1501-E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC12LF1501-E/SN Microcontroller applications.
  • Virtual reality VR robots
  • Industrial robot
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Digital TVs
  • Process control devices
  • Data acquisition and control
  • DCS control intelligent sensor
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Nintendo
Step5Bar-code shipping tag
PIC12LF1501-E/SN
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® 12F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    800mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC12LF1501
  • Pin Count
  • Memory Size
    1.8kB
    5
  • Nominal Supply Current
    120μA
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 4x10b
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    PIC
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    64
  • Number of ADC Channels
    4
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm