  • PIC10LF320T-I/MC
PIC10LF320T-I/MC
advertisement
Manufacturer No:
PIC10LF320T-I/MC
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC10LF320T-I/MC
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC10LF320T-I/MC
Description:
448B 256 x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 10F Series PIC10LF320 8 Pin 16MHz 3.3V 8-VFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC10LF320T-I/MC Overview
As a result, it is available in the 8-VFDFN Exposed Pad package. Using Surface Mount, it is mounted. This item can be found in package Tape & Reel (TR). The device has a PIC core processor. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. There is FLASH program memory in it. 3 I/Os are present on the device. A component with the same part number as PIC10LF320 can be compared to other similar components. This device has terminals at DUAL. In this case, there are 8 terminationals. The PIC? 10F series includes this electrical component. By using a 3.3V voltage supply, high efficiency is possible. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/peripheral IC. There are 8 pins used in the construction of this device. It is equipped with 8 pins in total. It falls under the category of Microcontrollers. Memory size for the devices is 448B, which can be used to store programs and data. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 16MHz. 3.3V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers. It is part of the PIC CPU family. There are 4 programmable input/output ports on the chip. Internal is the oscillator type it uses.
PIC10LF320T-I/MC Features
8-VFDFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC10LF320T-I/MC Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC10LF320T-I/MC Microcontroller applications.
  • Christmas lights
  • DDC control
  • Robots
  • Printers
  • Nintendo
  • Smart instruments
  • ECG machine
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Ipod
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
Step5Bar-code shipping tag
PIC10LF320T-I/MC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® 10F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC10LF320
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    448B
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    3
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    448B 256 x 14
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 3x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    256
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    4
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    1mm