  • PI5A3157BZUEX-55
PI5A3157BZUEX-55
advertisement
Manufacturer No:
PI5A3157BZUEX-55
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PI5A3157BZUEX-55
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
Description:
5.2ns, 4.5ns SPDT 11Ohm Analog Switches 100nA 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Purchasing and Inquiry
PI5A3157BZUEX-55 Overview
Presented in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363, this electrical component is convenient for overseas shipping. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). In Surface Mount, this analog switch is mounted. 2:1 is the ratio of multiplexer to demultiplexer circuits. An extended operating temperature of -40°C~85°C TA degrees Celsius. A SPDT switching circuit is used for these analog switches. A 1 circuit is present in this switch device. The voltage required by this switch device is 1.65V~5.5V, draining from a single voltage supply.
PI5A3157BZUEX-55 Features
Switch Circuit: SPDT
-3db Bandwidth: 350MHz
PI5A3157BZUEX-55 Applications
  • Intelligent PBX
  • CSU
  • Precision instrumentation
  • Fiber In The Loop (FITL)
  • Sample hold systems
  • Industrial
  • Communication systems
  • Microwave transmission systems
  • RGB switches
  • Existing multiplexer applications (both fault-protected and nonfault-protected)
Step5Bar-code shipping tag
PI5A3157BZUEX-55
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Circuits
    1
  • -3db Bandwidth
    350MHz
  • On-State Resistance (Max)
    11Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    2:1
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    2.5pF
  • Switch Circuit
    SPDT
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    5.2ns, 4.5ns
  • Charge Injection
    5pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    150m Ω
  • Crosstalk
    -64dB @ 10MHz
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    1.65V~5.5V