  • PI49FCT32803QE
PI49FCT32803QE
advertisement
Manufacturer No:
PI49FCT32803QE
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PI49FCT32803QE
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PI49FCT32803QE
Description:
1 Circuit 133MHz 3.3V 1:7 Clock Buffer DUAL 49FCT32803 49FCT Series 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PI49FCT32803QE Overview
It's a electronic part of the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package. It is available in the case Tube. For normal operation, 133MHz is the maximum value. A total of 16 terminations are present in it. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.97V~3.63VV. In the direction of Surface Mount, it is placed. As a result, it produces CMOS, TTL. Operation is performed using the 16 pins. The structure belongs to the 49FCT32803 family of structures. A cut smart buffer of this type is contained in Clock Drivers. It is part of the FCT family of electronic buffer ICs. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.63V. As a default, it is set to output 7 by default. It is a part of the 49FCT series of electrical parts. The supply voltage should be kept at 3.3V in order to obtain maximum efficiency. It consumes 100nA quiescent current and is unaffected by external influences.
PI49FCT32803QE Features
16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
Clock Drivers subcategory
PI49FCT32803QE Applications
There are a lot of Diodes Incorporated PI49FCT32803QE Clock Buffers & Drivers applications.
  • Radar
  • Backplane
  • Peak detection
  • Dual core processor workstations and servers
  • Machine made
  • Fibre channel (FC)
  • Cell Phone (UMTS/WCDMA/GSM)
  • Measurement test
  • Hardware accelerator
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
PI49FCT32803QE
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    49FCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    49FCT32803
  • Output
    CMOS, TTL
  • Number of Outputs
    7
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Number of Circuits
    1
  • Power Dissipation
    500mW
  • Propagation Delay
    2.5 ns
  • Quiescent Current
    100nA
  • Turn On Delay Time
    2.5 ns
  • Frequency (Max)
    133MHz
  • Family
    FCT
  • Input
    CMOS, TTL
  • Ratio - Input:Output
    1:7
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.2 ns
  • Length
    4.9mm