  • PI49FCT32802QE
PI49FCT32802QE
advertisement
Manufacturer No:
PI49FCT32802QE
HK JDW NO:
635-PI49FCT32802QE
Package:
Datasheet:
PI49FCT32802QE
Description:
3.3V Clock Buffer DUAL 16 Pins
Purchasing and Inquiry
PI49FCT32802QE Overview
There are 16 terminations in it. The supply voltage of 3.3V is capable of providing high efficiency. The pin count is 16. I have enclosed this circuit clock in Clock Drivers for your convenience. At a minimum working temperature of -40°C, it maintains reliability. It belongs to the family of electronic gadgets known as FCT. It's set to 3.63V for the maximum supply voltage (Vsup). The circuit uses a logic IC with a value of LOW SKEW CLOCK DRIVER as the input. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.97V. The timeing clock is powered by a power supply of 3.3V volts. We are able to produce 5 true outputs.
PI49FCT32802QE Features
16 terminations
Clock Drivers subcategory
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
PI49FCT32802QE Applications
  • Medical instruments
  • Handheld test instruments
  • Industrial automation control system
  • Ultra Mobile PC (UMPC)
  • OTN
  • Other PCIe Gen2 networking applications
  • Tlecom applications
  • Clock signal format conversion
  • Line receiver and signal recovery
  • Navigation equipment
Step5Bar-code shipping tag
PI49FCT32802QE
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (787)
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Family
    FCT
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Max I(ol)
    0.012 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    2.5 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    2.5 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.2 ns
  • Number of True Outputs
    5
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9116mm