  • PI49FCT20802QE
PI49FCT20802QE
advertisement
Manufacturer No:
PI49FCT20802QE
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PI49FCT20802QE
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PI49FCT20802QE
Description:
1 Circuit 150MHz 2.5V 1:5 Clock Buffer DUAL 49FCT20802 49FCT Series 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PI49FCT20802QE Overview
The clock divider is available in 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) case. This package is packaged in the form of a Tube. Normal operation has a maximum value of 150MHz. There are 16 terminations in it. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. A mount of Surface Mount has been applied to it. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. The clock switch should be able to be powered by a 2.3V~2.7V V source. Surface Mount is placed within the way of this object. The output of it is CMOS, TTL. The 16 pins are utilized for operation. It belongs to the family of 49FCT20802. I have enclosed this circuit clock in Clock Drivers for your convenience. The gadget belongs to the FCT family of clock buffers. There is a 2.7V maximum supply voltage set (Vsup). It is important to keep the supply voltage (Vsup) above 2.3V in order to ensure normal operation. Default settings are set to output 5. It is part of the 49FCT series of electrical components. Keeping the supply voltage at 2.5V is the key to maximizing the efficiency of the system. It consumes 100nA quiescent current and is unaffected by external influences.
PI49FCT20802QE Features
16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
Clock Drivers subcategory
PI49FCT20802QE Applications
There are a lot of Diodes Incorporated PI49FCT20802QE Clock Buffers & Drivers applications.
  • High reliability telecommunication system
  • High speed instrument
  • Oscilloscope and logic analyzer front ends
  • Industrial automation control system
  • Medical imaging
  • Other clock/data distribution
  • Gigabit Ethernet (GbE)
  • Data transmission
  • Wireless infrastructure equipment
  • Synchronous digital system
Step5Bar-code shipping tag
PI49FCT20802QE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    49FCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (787)
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    49FCT20802
  • Output
    CMOS, TTL
  • Number of Outputs
    5
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Power Dissipation
    500mW
  • Propagation Delay
    3.5 ns
  • Quiescent Current
    100nA
  • Turn On Delay Time
    3.5 ns
  • Frequency (Max)
    150MHz
  • Family
    FCT
  • Input
    CMOS, TTL
  • Ratio - Input:Output
    1:5
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Length
    4.9mm