  • PHX14NQ20T,127
PHX14NQ20T,127
advertisement
Manufacturer No:
PHX14NQ20T,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PHX14NQ20T,127
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
PHX14NQ20T,127
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 230m Ω @ 7A, 10V ±20V 1500pF @ 25V 38nC @ 10V 200V TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Quantity:
In Stock : 13436
Step5Bar-code shipping tag
PHX14NQ20T,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    30W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    230m Ω @ 7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7.6A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    38nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    7.6A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.23Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    30A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    200V