  • PHG.1B.306.CLLD42Z
PHG.1B.306.CLLD42Z
advertisement
Manufacturer No:
PHG.1B.306.CLLD42Z
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-PHG.1B.306.CLLD42Z
Purchasing and Inquiry
PHG.1B.306.CLLD42Z Overview
PHG.1B.306.CLLD42Z Features
1B series
PHG.1B.306.CLLD42Z Applications
There are a lot of LEMO PHG.1B.306.CLLD42Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Measuring & Control Technology
  • Anywhere power is distributed
  • Military Technology
  • Data Technology
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Blowers
  • Instrumentation
  • Variable speed/frequency drivers
Step5Bar-code shipping tag
PHG.1B.306.CLLD42Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1B
  • Feature
    Backshell
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Silver
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    G
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    7A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    306
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Style
    Socket
  • Cable Opening
    0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    39.5mm