  • PHG.1B.303.CLLD62Z
PHG.1B.303.CLLD62Z
advertisement
Manufacturer No:
PHG.1B.303.CLLD62Z
HK JDW NO:
452-PHG.1B.303.CLLD62Z
Purchasing and Inquiry
PHG.1B.303.CLLD62Z Overview
PHG.1B.303.CLLD62Z Features
1B series
PHG.1B.303.CLLD62Z Applications
There are a lot of LEMO PHG.1B.303.CLLD62Z Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Medical technology
  • Transportation
  • Military Technology
  • Variable speed/frequency drivers
  • Refrigeration control
  • All Electrical Machinery
  • Instrumentation
  • Communication
Step5Bar-code shipping tag
PHG.1B.303.CLLD62Z
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Series
    1B
  • Feature
    Backshell
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    3
  • Gender
    Receptacle
  • Current Rating
    12A
  • Shell Size - Insert
    303
  • Voltage - Rated AC
    420V
  • Contact Gender
    Socket
  • Contact Resistance
    2.8mOhm
  • Cable Opening
    0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    39.5mm