  • PHEC120R-S111-H1LF
PHEC120R-S111-H1LF
advertisement
Manufacturer No:
PHEC120R-S111-H1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-PHEC120R-S111-H1LF
Package:
Datasheet:
Description:
Conn SCSI RCP 120 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 120 Terminal 1 Port Stack
Step5Bar-code shipping tag
PHEC120R-S111-H1LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    120
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    8mm
  • Number of Contacts
    120
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Number of Ports
    1
  • Length
    91.7mm