  • PHE840MB6390MB16R17
PHE840MB6390MB16R17
advertisement
Manufacturer No:
PHE840MB6390MB16R17
HK JDW NO:
417-PHE840MB6390MB16R17
Description:
390nF Film Capacitor 20% Radial 280V-AC
Step5Bar-code shipping tag
PHE840MB6390MB16R17
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    EAR99
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    SAFETY CLASS X2
  • HTS Code
  • Capacitance
    390nF
  • Voltage - Rated AC
    280V
  • Lead Pitch
    15mm
    800 μm
  • Size Code
    7143
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    275V
  • Height
    19mm
  • Length
    18mm
  • Width
    11mm