  • PHE840EB6470MB16R17
PHE840EB6470MB16R17
advertisement
Manufacturer No:
PHE840EB6470MB16R17
HK JDW NO:
417-PHE840EB6470MB16R17
Description:
PHE840E 470nF Film Capacitor 20% Radial 300V-AC Through Hole
Quantity:
In Stock : 215
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PHE840EB6470MB16R17
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PHE840E
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300, SAFETY CLASS: X2
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Pitch
    15mm
  • Depth
    11mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    760V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7143
  • Height
    19mm
  • Length
    18mm
  • Width
    11mm