  • PHC1255400KR
PHC1255400KR
advertisement
Manufacturer No:
PHC1255400KR
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PHC1255400KR
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 40UF 10% 250VDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHC1255400KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    PHC
  • Size / Dimension
    1.339" Dia x 2.087" L (34.00mm x 53.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    40 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.9 mOhms
  • Lead Spacing
  • Voltage Rating - DC
    250V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    160V