  • PHB1255750KRSD
PHB1255750KRSD
advertisement
Manufacturer No:
PHB1255750KRSD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PHB1255750KRSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 75UF 10% 250VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHB1255750KRSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    75 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9 mOhms
  • Lead Spacing
    2.067" (52.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    250V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    160V
  • Ratings
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    PHB
  • Size / Dimension
    2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
  • Tolerance
    ±10%