  • PH75S48-12
PH75S48-12
advertisement
Manufacturer No:
PH75S48-12
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PH75S48-12
Package:
Module
Datasheet:
PH75S48-12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PH75S48-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PH-S (75W)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    3.85Lx1.61W x 0.50 H 86.0mmx41.0mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XXFM-X
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    76V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    6.3A
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    6.3A
  • Output Power
    75W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    6.3A
  • Height
    12.7mm