  • PG20L-D20-HHC0
PG20L-D20-HHC0
advertisement
Manufacturer No:
PG20L-D20-HHC0
HK JDW NO:
567-PG20L-D20-HHC0
Package:
Datasheet:
PG20L-D20-HHC0
Description:
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 10V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PG20L-D20-HHC0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Hole Spacing
    0.984 (25.00mm)
  • Published
    2002
  • Series
    PG
  • Size / Dimension
    Round - 0.787Dia 20.00mm
  • Feature
    Flatted Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Permanent Magnet Gear Motor
  • Voltage - Rated
    10VDC
  • Current Rating (Amps)
    350mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Coil Resistance
    10Ohm
  • Coil Type
    Bipolar
  • Step Angle
    0.198°
  • Steps per Revolution
  • Diameter - Shaft
    0.157 (4.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.394 10.00mm