  • PG15S-D20-HHB9
PG15S-D20-HHB9
advertisement
Manufacturer No:
PG15S-D20-HHB9
HK JDW NO:
567-PG15S-D20-HHB9
Package:
Datasheet:
PG15S-D20-HHB9
Description:
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 15V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PG15S-D20-HHB9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Weight
    0.029lb 13.15g
  • Mounting Hole Spacing
    0.787 (20.00mm)
  • Published
    2002
  • Series
    PG
  • Size / Dimension
    Round - 0.591Dia 15.00mm
  • Feature
    Round Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Permanent Magnet Gear Motor
  • Resistance
    10Ohm
  • Voltage - Rated
    15VDC
  • Current Rating (Amps)
    100mA
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Coil Resistance
    10Ohms
  • Coil Type
    Bipolar
  • Step Angle
    0.176°
  • Steps per Revolution
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
  • Diameter - Shaft
    0.118 (3.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.354 9.00mm