  • PFR5472J63J11L4
PFR5472J63J11L4
advertisement
Manufacturer No:
PFR5472J63J11L4
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PFR5472J63J11L4
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7nF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PFR5472J63J11L4
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):40
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2818
  • Voltage
    63V
  • Height
    6mm
  • Length
    7.2mm