  • PFR5221J100J11L4BULK
PFR5221J100J11L4BULK
advertisement
Manufacturer No:
PFR5221J100J11L4BULK
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PFR5221J100J11L4BULK
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
PFR 220pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP) Through Hole
Quantity:
In Stock : 3523
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PFR5221J100J11L4BULK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PFR
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):63
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2818
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    0.04 %
  • Height
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.2mm