  • PFMD.075.2
PFMD.075.2
advertisement
Manufacturer No:
PFMD.075.2
Manufacturer:
Schurter Inc.
HK JDW NO:
685-PFMD.075.2
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
PFMD.075.2
Description:
FUSE PTC 0.75A 13.2V RESET SMD T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFMD.075.2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PFMD
  • Size / Dimension
    0.179Lx0.121W 4.55mmx3.07mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    450mOhm
  • Additional Feature
    0.11 TO 0.45 OHMS AT 23 DEG CEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Current Rating
    100A
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.2W
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • Max Current Rating
    100A
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    13.2V
  • Hold Current
    750mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    750mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    13.2V
  • Time to Trip
    200ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    110mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    450mOhm
  • Trip Current
    1.5A
  • Thickness (Max)
    0.033 0.85mm