  • PFL1610-561MEW
PFL1610-561MEW
advertisement
Manufacturer No:
PFL1610-561MEW
HK JDW NO:
3194-PFL1610-561MEW
Step5Bar-code shipping tag
PFL1610-561MEW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    COMPOSITE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shielded
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.16Ohm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    1610-M
  • Rated Current-Max
    1.6A
  • Inductance-Nom (L)
    0.56 µH
  • Self Resonant Frequency
    475MHz