  • PFL1610-222MEU
PFL1610-222MEU
advertisement
Manufacturer No:
PFL1610-222MEU
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-PFL1610-222MEU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFL1610-222MEU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    COMPOSITE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shielded
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.23Ohm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1610-M
  • Rated Current-Max
    0.66A
  • Inductance-Nom (L)
    2.2 µH
  • Self Resonant Frequency
    105MHz