  • PFL1609-561MEW
PFL1609-561MEW
advertisement
Manufacturer No:
PFL1609-561MEW
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-PFL1609-561MEW
Package:
0603
Datasheet:
PFL1609-561MEW
Description:
Quantity:
In Stock : 47670
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFL1609-561MEW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 10 hours ago)
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    560 nH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    1.4A
  • Frequency - Self Resonant
    600MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    710mA
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    130mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.56 µH
  • RMS Current (Irms)
    1.1A
  • Series Resistance
    130mOhm
  • Ambient Temperature Range High
    105°C
  • Height
    950μm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.07mm