  • PFH500F-48-1D0-R
PFH500F-48-1D0-R
advertisement
Manufacturer No:
PFH500F-48-1D0-R
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PFH500F-48-1D0-R
Package:
Full Brick
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 504W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFH500F-48-1D0-R
  • Series
    PFH500F (500W)
  • Size / Dimension
    4.00" L x 2.40" W x 0.53" H (101.6mm x 61.0mm x 13.5mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    504 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, UKCA
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Current - Output (Max)
    10.5A
  • Voltage - Input
    85 ~ 265 VAC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.1%
  • Load Regulation
    0.1%
  • Features
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Full Brick
  • Weight
  • Mfr
    TDK-Lambda Americas Inc
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 100°C (With Derating)