  • PFE1000FA-48/T
PFE1000FA-48/T
advertisement
Manufacturer No:
PFE1000FA-48/T
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PFE1000FA-48/T
Package:
21-DIP Module
Datasheet:
PFE1000FA-48/T
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 1008W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFE1000FA-48/T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    21-DIP Module
  • Weight
    0.926lb 420.03g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2016
  • Series
    PFE1000FA (1000W)
  • Size / Dimension
    6.30Lx3.94W x 0.53 H 160.0mmx100.0mmx13.4mm
  • Feature
    Remote On/Off, OTP, OVP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1008W
  • Max Power Dissipation
    1.008kW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    90%
  • Max Output Current
    21A
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Line Regulation
    96mV
  • Height
    13.462mm