  • PFC250-1003
PFC250-1003
advertisement
Manufacturer No:
PFC250-1003
Manufacturer:
Bel Power Solutions
HK JDW NO:
127-PFC250-1003
Package:
Datasheet:
PFC250-1003
Description:
Quantity:
In Stock : 6193
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFC250-1003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Series
    PFC250 (250W)
  • Size / Dimension
    8.50Lx4.75W x 2.00 H 215.9mmx120.7mmx50.8mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    250W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    75%
  • Voltage - Isolation
    2.6kV
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Current - Output (Max)
    50A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC