  • PFC-W1206LF-03-6651-B
PFC-W1206LF-03-6651-B
advertisement
Manufacturer No:
PFC-W1206LF-03-6651-B
Manufacturer:
TT Electronics
HK JDW NO:
850-PFC-W1206LF-03-6651-B
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 6.65kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
PFC-W1206LF-03-6651-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    6.65kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • Power Rating
    333mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.333W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm