  • PFC-W0805LF-03-4750-B
PFC-W0805LF-03-4750-B
advertisement
Manufacturer No:
PFC-W0805LF-03-4750-B
Manufacturer:
TT Electronics Resistors
HK JDW NO:
850-PFC-W0805LF-03-4750-B
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 475Ohm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
PFC-W0805LF-03-4750-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Terminals
    2
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    icon-pbfree yes
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    475Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Working Voltage
    100V
  • Size Code
    0805
  • Rated Temperature
    70°C