  • PFC-W0603LF-03-1070-B
PFC-W0603LF-03-1070-B
advertisement
Manufacturer No:
PFC-W0603LF-03-1070-B
Manufacturer:
TT Electronics
HK JDW NO:
850-PFC-W0603LF-03-1070-B
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 107Ohm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
PFC-W0603LF-03-1070-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    107Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1.6mm